Sessizlik adlı solo sergi 18 Eylül-30 Eylül 2017'de Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde ziyaretçilere açılacaktır.

Place: Türkan Saylan Kültür Merkezi Maltepe-İstanbul

Date: 18 September - 30 September 2017Güler Çağlar’ın “Parçalanma”Bahariye Sanat Galerisi (Kişisel sergi)

Bahariye Sanat Galerisi 11- 23 Mayıs tarihleri arasında sanatçı Güler Çağlar’ın ‘’Parçalanma ‘’sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı çalışmalarından şu şekilde sözediyor:

“Bir şey koptu benden, şey, her şeyi tutan bir şey.” Necip Fazıl Kısakürek

Günümüz dünyası küreselleşme dünyasıdır. Bundan her bir şeyin küresel odaklı bir bakış açısıyla algılanıp, kavranması gerektiği anlamı çıkar. En büyük paradoks, özellikle bu çağda hiç bir şeyin evrensel ve bütüncül bir yapının parçası olamayacağı gerçeğidir. Çağımızda bilimden sanata, maddeden manaya, ahlaktan felsefeye, insandan topluma her şey kendi içinde bir bütün değildir artık. Bütünlük bilinci kuru bir hayalden başka bir şey değildir.

21. Yüzyılın insanı ve sanatçısı olarak sanatımın tek ve biricik odak noktası bu olgudur. Parçalanma ilişkilerde bağların erimesi, sınırların yok olmasıdır. Bu büyük kırılmayı kendi hayatımda yaşadığım gibi toplum ve kültür hayatında da yaşıyorum. Bilincimin parçalanmış aynasında gördüklerim çalışmalarımda parçalanmış imgelerle örülmüş eserlere dönüşmektedir.

Bu bir arayış mı? Değil. Bu reddedilemeyecek bir olgu. Her şey, herkes evinde sürgün, içinde sürgün, dünya da sürgün ve “yersiz, yurtsuz.”

Güler Çağlar

Sekizinci Uluslararası 360 dereceden aşk festivali Uniq Galeri, Maslak

Place: Uniq Galeri, Maslak

Date: 13 February - 13 March 2016Dar Cephe Art Galerisi, Yıl sonu sergisi, Kadıköy

Place: Dar Cephe Art Galeri,Kadıköy

Date: 21-31 December 2016November 2014 Painters' Association of Marine and Fish Beyoğlu-Istanbul


Place: Beyoğlu-İstanbul

Date: November 2014Painters' Association of Marine and Fish 16-27 June 2012 Beyoglu-Istanbul

Reflections of Mesopotamia

 

 

 

 

Güler Çağlar's "Reflections from Mesopotamia" meets with art lovers at Pirosmani Art Gallery from 11 to 21 April 2012.

The night is also a sun, says a thinker. If we change the saying a bit, we can say the past is also the present. If we go a bit further, the past, the present and the future are the same thing. We can call it a "single time". The artist, in this exhibition, bases her paintings on this consubstantiality and correspondance. In the exhibition, time, space, harmony and the figure are symbolized and merged through improvisation and associations.

In these canvases, there are no perspectives. There are transitions, created by extraordinary courage, between plots. These transitions, just like a rainbow, links the richess in the painting to one another. These paintings are integrated with the most fertile civilizations of history, Mesopotomian civilizations.

Güler used seal stamps, frescoes, altars, birds, hybrid creatures, figures of God, griffins, winged disks, mythological and astrological symbols and added the wealth of three-dimensionality to her pictures. While these materials and figures were getting used, the creative mind risked itself with an extraordinary courage, and created a connotations-filled painting atmosphere.

When looked through this frame, Güler has the eyes and hands of Babylonian Seal Master. These paintings and the seals are not two seperate things, but two faces of one thing. When thought like this, these paintings sing the song of eternity behind the holographic outlines. When you can add yourself to the emphaty of this, an artistic integrity can be created with a symphony of endless synchronicities on a kaleidoscope screen. These paintings, can tear apart the curtains of present and create a new universe of meaning with all the horizons of existence as its ornaments

 

Place: PİROSMANİ ART GALLERY

Exhibition Duration: From 11th to 21st of April, 2012

Address: Istiklal ave. Turnacibasi st. 11/A Beyoğlu, Istanbul 34433 ISTANBUL